Robert Koblížek

jednatel dispečinku osobní dopravy, IT technik, redaktor slatinak.cz, 48 let, Škrovád

„Kdo nechce, hledá důvody, já hledám způsoby.“

Vystudoval jsem elektroniku, mám 4 školní děti a bydlím ve Škrovádě. V jedné práci organizuji dopravu zaměstnanců a ve druhé obchoduji s energiemi a dělám IT služby. Baví mě technika, zvlášť něco vytvářet či vylepšovat a optimalizovat. I na úrovni města vidím mnoho příležitostí k „vylepšování“. Spíše než důvody, hledám způsoby.

Představuji si Zemi jako nepatrnou oázu v nehostinném vesmíru. Lidem byla dána jako nepřátelská džungle, kterou se jim ale postupně podařilo přeměnit na relativně hezké a příjemné místo k žití, které máme my jen zapůjčené a máme ho předat dál nepoškozené a třeba i trochu vylepšené.

Přijde mi málo strávit lidský život pouze soutěží se všemi kolem o co největší pohodlí, spotřebu, dům, auto, slávu. Ať pro sebe či pro svou rodinu či národ. Je to sice vzrušující, ale málokoho to nakonec naplní. A hlavně to bývá na úkor někoho dalšího, kdo neměl takové štěstí na rodiče, vzdělání, dobu, společnost, vlohy, příležitost. Větší výzva je snažit se o svět, kde se ještě lépe žije i těm méně úspěšným a hlasitým. Irituje mě jakýkoliv protekcionismus, autoritářství, upřednostňování pro titul, rasu či národnost, majetek nebo známosti. Proto jsem přesvědčen, že má smysl usilovat o společné dobro a čím víc takových bude, tím lepší místo pro život Slatiňany i celá Země bude.

Politika není sprosté slovo. Lidé se mohou nejvíce rozvinout pouze ve svobodné společnosti. A aby se dokázali rozliční lidé domluvit na společných věcech a nesžírat se hořkým pocitem pokoření, potřebují funkční politiku na všech úrovních. Politiku, kde bude jeden respektovat druhého a své (byť chvályhodné) zájmy s pomocí svých příznivců netlačit za každou cenu proti těm druhým. Kdo popírá politiku, ten chce o všem rozhodovat sám!